Ciekawe
Holter ciśnieniowy – pytania i odpowiedzi na temat badania

U pacjentów, którzy nigdy nie mieli do czynienia z holterem ciśnieniowym, badanie tą metodą wywołuje niekiedy obawy. Z pewnością nie należy się niepokoić – pomiar nie jest uciążliwy ani inwazyjny. Prezentujemy odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania na temat badania.
W jakim celu i kiedy wykonać badanie holterem?
Zawał serca, miażdżyca, arytmia – to tylko niektóre z poważnych stanów i chorób układu sercowo-naczyniowego, mogące realnie zagrozić życiu człowieka. Warto wskazać, ze wedle statystyk aż co 2-3 zgon wiąże się z nieprawidłowościami krążeniowymi. Holter ciśnieniowy to jedno z badań, które służy profilaktyce, diagnozie i kontroli stanu zdrowia chorych.
Pomiary holterem bardzo często dokonywane są u osób, które miały pierwsze niepokojące objawy charakterystyczne dla schorzeń sercowych. Najczęstszym wskazaniem jest podejrzenie nadciśnienia o dowolnym podłożu. Dobowe badanie warto wykonać także w sytuacjach, gdy pacjent gorzej się czuje, np. zdarzają mu się zawroty głowy, przyspieszenie bicia serca, lekkie omdlenia.
Czy do pomiaru trzeba się przygotować?
Dla pacjentów ważny będzie z pewnością fakt, że holter ciśnieniowy przebiega w komfortowych, optymalnych, domowych warunkach. Jedynie podpięcie sprzętu odbywa się w gabinecie – w tym celu warto założyć wygodny t-shirt lub inną odzież odsłaniającą nadgarstek. Później urządzenie będzie można w razie potrzeby zakryć np. luźną bluzką czy swetrem.
Po zamontowaniu holtera chory wraca do domu lub idzie do pracy. Dobowe mierzenie ciśnienia następuje automatycznie i cyklicznie, nie wymagając żadnej ingerencji ze strony pacjenta. Ważne jedynie, by w chwili pomiaru odpowiednio ułożyć rękę. Chory powinien także notować to, co robi w ciągu dnia, jakie leki zażywa, czy zmienia się jego samopoczucie itp.
Czego nie wolno robić podczas badania?
Badanie holterem ciśnieniowym nie nakłada na chorego zbyt wielu ograniczeń. W zasadzie wręcz wskazane jest, by zachowywać się naturalnie i robić to, co zazwyczaj. Dzięki temu łatwiej jest ocenić np. ewentualne przyczyny nieprawidłowości lub znaleźć jakąś zależność między samopoczuciem a aktywnością.
Na pewno jednak w czasie trwania pomiaru trzeba być ostrożnym z kąpielą lub prysznicem – urządzenie nie może być narażone na kontakt z wodą. Holter ciśnieniowy przez całą dobę powinien znajdować się podpięty na ciele pacjenta. Samodzielne zdejmowanie go jest zakazane.
Ciekawe
Odcyfrowując Tajemnice Prógów Opadających – Czym są i Jak Można je Zastosować

Próg opadający jest dziś coraz częściej stosowanym elementem w budownictwie, szczególnie w domach jednorodzinnych. Próg opadający jest to łukowy kształt, który zazwyczaj znajduje się u progu wejściowego do domu. Ma on na celu zapobiegać wpadaniu wody do środka, a także wygląda atrakcyjnie. Próg opadający może być wykonany z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, kamień lub beton.
(więcej…)
Ciekawe
Zalety programu do inwentaryzacji

Bez dwóch zdań okres przeprowadzania inwentaryzacji jest bardzo często męczący dla pracowników. Jednak w dzisiejszych czasach każda firma może nabyć programy do robienia inwentaryzacji. Wprowadzają one wiele ułatwień, na przykład: automatyczne funkcje, które wpływają na znaczne przyśpieszenie trwania całego procesu inwentaryzacji. Z tego artykułu dowiesz się, jakie funkcje zawiera praktycznie każde oprogramowanie do prowadzenia inwentaryzacji.
(więcej…)
Ciekawe
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela – co warto wiedzieć?

Wypadki i mniej groźne stłuczki mogą przytrafić się każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Aby zminimalizować konsekwencje nieprzewidzianych zdarzeń losowych, każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny poruszający się po polskich drogach musi być objęty podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, czyli polisą OC. Każda pokrzywdzona osoba ma prawo do pobrania zadośćuczynienia z polisy winnej strony. Jak wygląda zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela po kolizji? Sprawdź! (więcej…)
-
Ciekawe5 lat ago
Catering dietetyczny – czy warto korzystać?
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Pergola tarasowa w naszym ogrodzie
-
Ciekawe5 lat ago
Jak ostrzyć frezy palcowe?
-
Dom i Wnętrze4 lata ago
Czy zadaszony taras zastąpi nam ogród?
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Oryginalne dekoracje doniczkowe
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Meble rattanowe – warto?
-
Ciekawe5 lat ago
Zestawy ogrodowe
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Wybieramy perfekcyjne parasole ogrodowe