Motoryzacja
Obowiązki zarządcy budynku

Niestety to nie jest powszechna wiedza, chociaż jest ogólnodostępna. O czym mowa? O obowiązkach, które ciążą na zarządcy lub właścicielu budynku. Jest to o tyle ważne, że wynika to bezpośrednio z art. 62 ustawy Prawa budowlanego. Związane jest to z ochroną przed powstawaniem zagrożeń pożarowych. Na które to zagrożenia jesteśmy szczególnie narażeni w miesiącach zimowych, kiedy konieczne jest ogrzewanie zarówno budynków mieszkalnych jak i budynków i pomieszczeń gospodarczych.
Dlaczego warto przestrzegać prawa?
Tutaj sprawa jest niezwykle prosta. Przestrzeganie i wypełnianie obowiązków zarządcy budynku jest szczególnie potrzebne w momencie, kiedy np. w naszej firmie wybuchł pożar. Uściślając, jest potrzebne, aby zminimalizować możliwość wybuchu pożaru, a także po pożarze. Zwłaszcza kiedy chcemy przeprowadzić likwidację szkód pożarowych. Co to jest likwidacja szkód pożarowych? Jest to m.in. wypłata odszkodowania. Ale, aby ona nastąpiła należy mieć oczywiście wykupione odpowiednie ubezpieczenie. To nie wszystko. Muszą być też wypełnione obowiązki zarządcy (lub właściciela) budynku. Czyli co? Już wyjaśniamy.
Na barkach zarządcy budynku spoczywa wiele obowiązków. Większość z nich jest cykliczna. Chodzi tutaj o wszelkie okresowe kontrole. Zwłaszcza takie, które mają miejsce przynajmniej raz do roku. Takie kontrole mają na celu sprawdzenie stanu technicznego przewodów kominowych. W ich skład wchodzą wszystkie przewody kominowe, zarówno spalinowe, dymowe jak i wentylacyjne. Nawet w budynkach wielorodzinnych takie kontrole powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w roku. Jeżeli budynek jest wyposażony w instalację gazową, to także podlega ona corocznej kontroli. I o niej powinien pamiętać właściciel lokalu.
W okresach 5 letnich należy planować i przeprowadzać kontrole okresowe, które swoim zakresem obejmują stan techniczny budynku. Sprawdzają też jego bezpieczeństwo użytkowania oraz estetykę otoczenia i samego budynku. Te ostatnie elementy najczęściej nie są zbyt dokładnie kontrolowane, ale bezpieczeństwo i stan techniczny lokalu musi być odpowiednio sprawdzone.
W takich samych okresach należy kontrolować stan, w którym znajduje się zarówno instalacja elektryczna jak i instalacja odgromowa. Tutaj sprawdza się zwłaszcza: jakość osprzętu, ciągłość połączeń, izolację, uziemienie. Takie kontrole muszą być wykonywane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.
Dlaczego warto przeprowadzać regularne kontrole?
Takie regularne kontrole i przeglądy są bardzo ważne. Pozwalają na szybkie i sprawne usunięcie ewentualnych usterek. Dzięki temu, że są one usuwane na bieżąco, koszt takich systematycznych napraw jest znikomy. Dzięki sprawnym instalacjom można też uniknąć zagrożenia pożarowego. W przypadku pożaru, wszelkie przeprowadzone i udokumentowane kontrole i przeglądy świadczą na korzyść ubezpieczonego. Bardzo często ułatwiają dochodzenie ewentualnego odszkodowania spowodowanego przez pożar.
Wypełniając obowiązki nałożone na zarządcę budynku, w przypadku konieczności likwidowania szkód pożarowych, ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty odszkodowania, ze względy na ich niewypełnienie. Dlatego warto o nich pamiętać i dbać o ich systematyczne wypełnianie.
Motoryzacja
Części wymienne dla starszych pojazdów ciężarowych

Niektóre samochody ciężarowe z racji swojego wieku i stanu wykorzystywane są już tylko jako tak zwane woły robocze. Mimo wszystko i tak przydają się firmom przewozowym, które zarabiają na nich pieniądze. Jednak czasem kłopotliwą wydaje się być sytuacja, w której takie pojazdy ciężarowe doznają uszkodzeń wewnętrznych części. Wtedy przestaje się spis części bądź ich lista używanych oryginalnych. Do ciężarowych samochodów w takim stanie mimo wszystko można znaleźć niektóre odpowiedniki. Gdzie ich szukać?
Motoryzacja
Pozyskanie ciężarowych samochodów dostawczych – leasing czy najem?

Zdobywanie nowych samochodów dostawczych i ciężarowych jest regularną czynnością, którą co jakiś czas musi wykonywać każdy kierownik firmy przewozowej. Samochody wraz z biegiem lat tracą na wartości, a co za tym idzie flota traci na jakości. Wtedy przychodzi czas na analizę korzystnych sposobów zdobycia najnowocześniejszych pojazdów za rozsądną cenę. Istnieją różne sposoby na pozyskanie ciężarowych samochodów dostawczych. Leasing oraz najem są jednymi z nich.
Motoryzacja
Dostawcze poleasingowe samochody firmowe

Przedsiębiorcy mają za zadanie nie tylko dbać o utrzymanie klientów i ciągłości dostaw w firmie przewozowej. Bardzo często muszą jeszcze dbać o jakość własnej floty samochodów ciężarowych, które z miesiąca na miesiąc stają się coraz starsze. Rozglądając się za nowymi nabytkami firmowymi warto jest oglądnąć oferty dealerów proponujących dostawcze, poleasingowe samochody ciężarowe. Taka oferta z reguły jest najpewniejsza. Dlaczego?
-
Ciekawe5 lat ago
Catering dietetyczny – czy warto korzystać?
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Pergola tarasowa w naszym ogrodzie
-
Ciekawe4 lata ago
Jak ostrzyć frezy palcowe?
-
Dom i Wnętrze4 lata ago
Czy zadaszony taras zastąpi nam ogród?
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Oryginalne dekoracje doniczkowe
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Meble rattanowe – warto?
-
Ciekawe5 lat ago
Zestawy ogrodowe
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Wybieramy perfekcyjne parasole ogrodowe