Technologia
Aparat cyfrowy – na jakie parametry zwracać uwagę?

Kupno aparatu cyfrowego to dziś nie lada wyzwanie. Do wyboru są kompakty, lekkie bezlusterkowce i profesjonalne lustrzanki, a liczba modeli, oferowanych przez nie opcji i konkurencyjnych technologii stosowanych przez producentów może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając aparat fotograficzny.
Z tekstu dowiesz się:
- Co należy ustalić przed wyborem aparatu cyfrowego?
- Kiedy wybrać aparat kompaktowy, kiedy bezlusterkowy, a kto doceni lustrzankę cyfrową?
- Na jakie parametry zwracać uwagę, porównując aparaty cyfrowe?
- Dlaczego wybór pierwszego aparatu cyfrowego jest kluczowy?
Nie wiesz, jaki aparat cyfrowy wybrać? Na początek przemyśl kilka spraw
Mówią, że najlepszy aparat to ten, który mamy pod ręką. I rzeczywiście – dobrej jakości aparaty cyfrowe do codziennych zastosowań można dziś znaleźć w niemal każdym smartfonie. Przychodzi jednak taki moment, że chcesz czegoś więcej i jesteś gotowy „wytoczyć ciężki sprzęt” – czy to do nauki fotografii, czy do prowadzenia bloga bądź kanału na YouTubie, czy do pierwszych profesjonalnych zastosowań. Jaki aparat wybrać? Odpowiedź jest prosta – taki, który odpowiada Twoim aktualnym potrzebom i umiejętnościom. Na nic bowiem doskonałe parametry i najnowsze technologie, jeśli nie będziesz potrafił tych wszystkich funkcji w pełni wykorzystać.
Na start warto więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Do czego jest mi potrzebny aparat cyfrowy? Czy potrzebuję modelu uniwersalnego, czy z wymiennymi obiektywami? Czy zamierzam fotografować w trybie automatycznym, czy też znam się na fotografii na tyle, że będę manualnie zmieniać ustawienia? Czy preferuję określony typ fotografii, np. podróżniczą, krajobrazową, portretową, uliczną? I wreszcie pytanie kluczowe: jakim budżetem dysponuję?
Lustrzanka cyfrowa, bezlusterkowiec, kompakt… To w końcu jaki aparat wybrać?
Niebagatelną rolę przy wyborze aparatu cyfrowego odgrywają jego gabaryty i waga. Nie każdy chce (i nie zawsze jest sens) nosić na szyi ciężką lustrzankę cyfrową z kilkunastocentymetrowym obiektywem. Taki aparat najlepiej sprawdzi się do fotografii reportażowej, sportowej czy dzikiej natury, choć oczywiście są i modele do zastosowań amatorskich. Lustrzanki cechują się wydajnymi akumulatorami i posiadają tradycyjny wizjer optyczny, który ma wielu fanów. Jeśli jednak wolisz sprzęt kieszonkowy, do codziennego fotografowania obiektów statycznych, dobrym wyborem będzie kompakt z wbudowanym obiektywem zmiennoogniskowym (to właśnie w zoomie widać główną przewagę kompaktów nad smartfonami). Opcją pośrednią są bezlusterkowce, czyli lekkie aparaty cyfrowe z wymienną optyką, które sprawdzą się zarówno w fotografii amatorskiej, jak i profesjonalnej – są bardziej dyskretne od lustrzanek, a więc i mniej onieśmielające.
Na jakie parametry aparatów cyfrowych zwrócić uwagę?
No dobrze, wygoda wygodą, ale w fotografii liczy się przede wszystkim jakość zdjęć! Jakie parametry aparatu cyfrowego za nią odpowiadają? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość matrycy, czyli elementu światłoczułego – trzy najpopularniejsze to pełna klatka, APS-C i 4/3. Teoretycznie im większa matryca, tym lepiej, jednak wydobycie pełni możliwości z profesjonalnych aparatów pełnoklatkowych wymaga fachu w ręku i dobrych obiektywów, więc nie jest to wybór dla każdego. Oprócz matrycy sprawdź też dane o szybkości autofocusa i liczbie punktów AF oraz ich rozmieszczeniu. Więcej punktów to wygodniejsze śledzenie ostrości w ruchu. Duży zakres ISO ułatwi z kolei fotografowanie w słabym oświetleniu. Innymi przydatnymi opcjami będą odchylany ekran ułatwiający kadrowanie, dodatkowy ekran LCD pokazujący informacje o ustawieniach czy możliwość filmowania w jakości 4K.
Czasem wybór samego korpusu aparatu cyfrowego ma znaczenie drugorzędne. Za jakość zdjęć odpowiada bowiem w dużej mierze obiektyw. O ile ten, który znajdziesz w zestawie z aparatem (tzw. kitowy), sprawdzi się na początku, o tyle z czasem i rozwojem umiejętności warto zainwestować w jasne obiektywy stałoogniskowe – różne w zależności od przeznaczenia.
Pierwsza lustrzanka cyfrowa – dlaczego to wybór na dłużej?
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Kupując pierwszą lustrzankę cyfrową lub aparat bezlusterkowy, miej świadomość, że wybierasz nie tylko konkretny model na teraz, ale od razu i cały system, który za nim stoi. Mocowania obiektywów różnią się bowiem w zależności od producenta, więc w praktyce jeśli już raz wejdziesz np. w system Nikona, to wygodniej Ci będzie przy nim pozostać na lata. Zakup kolejnej lustrzanki od Canona będzie się wiązał z koniecznością wymiany wszystkich obiektywów. Wyjątkiem jest system mikro 4/3, w obrębie którego obiektywy można przekładać – dotyczy to np. aparatów Olympusa i Panasonica.
Gotowy, by poszukać konkretnego modelu aparatu cyfrowego? Zajrzyj na Allegro, gdzie znajdziesz zarówno lustrzanki, bezlusterkowce, jak i poręczne kompakty.
Technologia
Szukasz niezawodnego laptopa? MacBook Air może Ci się spodobać

Najnowszy MacBook Air z autorskim czipem M1 to wyjątkowa propozycja od Apple. Lekki, cienki i niebywale wydajny doskonale sprawdzi się zarówno w celach rozrywkowych, jak i jako narzędzie pracy. Jeśli szukasz niezawodnego laptopa, to MacBook Air może Ci się spodobać! (więcej…)
Technologia
Podnoszenie kwalifikacji bez wychodzenia z domu – poznaj kursy online

W poszukiwaniu sposobu na podnoszenia kwalifikacji coraz częściej sięgamy po propozycje platform e-learningowych. Nowoczesne kursy i szkolenia dostępne w formie wideo to propozycja dla osób w każdym wieku, które pragną poznawać nowe zagadnienia czy też całkowicie zmienić kierunek swojej kariery zawodowej. Co warto wiedzieć o szkoleniach online?
Technologia
Własna strona internetowa – jak stworzyć ją od podstaw?

Szukając pomysłu na własny biznes coraz więcej osób zakłada jednoosobowe firmy, oferujące konkretne produkty lub usługi. W przypadku firm jednoosobowych nie musimy wynajmować przestrzeni biurowej – obecnie prowadzenie firmy może ograniczać się do prezentowania ofert na stronie internetowej i stworzenie tam dodatkowego, wirtualnego sklepu z naszymi produktami. Takich sklepów internetowych jest dzisiaj w Polsce mnóstwo. Korzystają z nich miliony użytkowników. Czy jest to szansa na nasz biznes? Zdecydowanie tak!
-
Ciekawe6 lat ago
Catering dietetyczny – czy warto korzystać?
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Pergola tarasowa w naszym ogrodzie
-
Ciekawe5 lat ago
Jak ostrzyć frezy palcowe?
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Czy zadaszony taras zastąpi nam ogród?
-
Dom i Wnętrze6 lat ago
Oryginalne dekoracje doniczkowe
-
Dom i Wnętrze6 lat ago
Meble rattanowe – warto?
-
Ciekawe6 lat ago
Zestawy ogrodowe
-
Dom i Wnętrze6 lat ago
Wybieramy perfekcyjne parasole ogrodowe